walczyli.miechow.pl to autorski projekt realizowany przez Muzeum Ziemi Miechowskiej. Ta ambitna inicjatywa ma na celu stworzenie internetowej platformy biograficznej, poprzez zgromadzenie jak najpełniejszego wykazu osób związanych z regionem – Ziemią Miechowską, którzy na przestrzeni przeszło stu lat, poczynając od Powstania Listopadowego a kończąc na latach tuż po II Wojnie Światowej, byli zaangażowani w walkę o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Polską. Poprzez zainstalowaną wyszukiwarkę można więc będzie np. wyszukać biogram powstańca styczniowego – uczestnika bitwy miechowskiej, który przybył do Miechowa z oddziałem Apolinarego Kurowskiego lub też można będzie zapoznać się z życiorysem np. legionisty, który urodził się niedaleko Miechowa a walczył w rejonie Lwowa.
Projekt ten wpisuje się w szeroko rozumiane badania nad historią Ziemi Miechowskiej, rozumianej jako dawny powiat miechowski z lat 1919-1939. Instytucja powstałego w 2012 r. Muzeum wydaje się być jak najbardziej odpowiednim wyrazicielem wszystkich głosów, dążących do upamiętnienia i uhonorowania bohaterów walczących o wolną i niepodległą Polskę na Ziemi Miechowskiej i z niej wywodzących się.
Platforma internetowa walczyli.miechow.pl czerpie wzorce z tak poważnych projektów internetowych jak Żołnierze Niepodległości czy z internetowej wersji Ksiąg Cmentarnych Muzeum Katyńskiego oraz wielu innych.
Pragnieniem osób zaangażowanych w realizację projektu jest nie tylko popularyzacja wiedzy o regionie Ziemi Miechowskiej, lecz może przede wszystkim zachęcanie wszystkich tych, którzy mają w zasobach prywatnych archiwów rodzinnych bogatą i cenną wiedzę na temat swoich przodków, a którą mogliby udostępnić za pomocą tego ciekawego narzędzia, jakim może stać się platforma walczyli.miechow.pl.
Według pomysłodawców inicjatywa ta będzie miała charakter wieloletni, a baza walczących będzie rozbudowywana i sukcesywnie aktualizowana, poprzez wprowadzanie nowo opracowanych biogramów. Osoby odpowiedzialne za projekt będą nadal penetrować archiwa, biblioteki, jak również inne dostępne źródła, w celu powiększania zasobu platformy. Zdajemy sobie również sprawę z ogromu pracy, jednakże liczymy na ciepłe przyjęcie i współpracę osób chętnych, jak również tych, którzy będą podpowiadać co można zrobić lepiej, lub tych, które będą „podrzucać” swoje ciekawe historie.
Zapewne projekt obarczony jest pewnymi niedoskonałościami, to jednak pomimo tego, jesteśmy przekonani o potrzebie jego powstania, jak również wierzymy, że będzie on niezwykle pomocny w pracy historyków, biografów i wszystkich zainteresowanych badaniami nad historią Ziemi Miechowskiej.