Urodził się 28.06.1845 r. w Warszawie jako syn Edwarda Bogumiła i Anny Krystyny (z Schützów) Strasburgerów. Jego ojciec był cukiernikiem, właścicielem cukierni przy ul. Królewskiej obok wejścia do Ogrodu Saskiego w Warszawie. Matka w okresie manifestacji patriotycznych 1861 r. organizowała kwesty w kościołach i zbiórkę pieniędzy na pomnik pięciu poległych. Jako 17-letni chłopak uciekł z domu i przyłączył się do Powstania Styczniowego. Walczył w oddziale gen. Mariana Langiewicza. Ranny w bitwie pod Małogoszczem, po przekroczeniu przez oddział granicy z Galicją został uwięziony w Krakowie. Zbiegł do Niemiec, a dzięki staraniom ojca po kilku latach wrócił do Królestwa Polskiego.
Ożenił się z Heleną Fryderyką Werner (1871 r.), z którą miał trzy córki. Był teściem Stanisława Radziejowskiego (malarza) i Stefana Kozłowskiego (działacza społecznego i narodowego), a dziadkiem Leona Kozłowskiego (profesora archeologii, premiera rządu RP 1934-1935), Tomasza Kozłowskiego (legionisty, posła na Sejm RP 1930-1939), Anieli Kozłowskiej (profesor botaniki) i Zofii Kozłowskiej-Budkowej (profesor historii UJ).
Jako właściciel majątku Trzebienice wprowadzał nowoczesne sposoby upraw, narzędzia i maszyny rolnicze (żelazne pługi, brony, kultywatory, maszyny do młócenia), stosował nawożenie marglem. Po reformie ustroju sądownictwa w Królestwie Polskim w 1876 r. był pierwszym sędzią gminnym w Miechowie.
Zmarł 17.11.1883 r. i pochowany został na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie w kwaterze rodzinnej Strasburgerów (aleja 1 nr 3)
Źródła: