Urodzony 02.03.1840 r. w Sieniawie w Galicji. Był najstarszym synem Antoniego Sokalskiego, weterana powstania styczniowego i Fryderyki Chrzanowskiej herbu Korab. Wraz z braćmi Eustachym i Kazimierzem oraz ojcem Antonim, zaciągnął się do powstania styczniowego. W pierwszych dniach lutego 1863 r. dotarł do obozu w Ojcowie. Tam trafił do oddziału Antoniego Uhmy, zdymisjonowanego oficera wojsk austriackich. Walczył w krwawej bitwie miechowskiej, w której odniósł ciężkie rany. Kazimierz Sokalski tak wspominał tamte wydarzenia : na jednym wozie zobaczyłem mego brata młodszego Eustachego, a na moje zapytania: gdzie nasi? Odpowiedział, że ojca nie widział i nic o nim nie wie, a Roman, brat nasz najstarszy, ciężko raniony, przywalony rannymi, leży na spodzie poprzedniej fury. Zaledwie na tym wozie mogłem brata odnaleźć, bo to była jedna sterta ciał ludzkich.
Po bitwie przewieziony na wozie pod opieką ojca swego Antoniego, trafił wraz rannym bratem Eustachym do ambulatorium hrabiny Potockiej w Krzeszowicach koło Krakowa.
Źródło:
- Sokalski K., Pamiętniki z roku 1863 Kazimierza Sokalskiego Żuawa z pod komendy Rochebruna, Straż Polska Nr 29 30, 1910.
- Sokalski G. , Ojczyzna i rodzina. Dzieje Apteki „Pod Aniołem” w Kętach, „Almanach Kęcki”, t. XV, Kęty 2011.
MF