– BIECHOŃSKI Jerzy (1918-1944)

Urodził się 13.04.1918 r. w Proszowicach. Ukończył Szkołę Podstawową w Proszowicach i Państwową Szkołę Przemysłową w Krakowie. Jako junak z cenzusem przebywał na obozie junackim w okolicach Białegostoku, gdzie zastała go wojna. 17.09.1939 r. został wzięty do niewoli rosyjskiej i wywieziony na Sybir. W 1940 roku został wymieniony (jak wielu innych Polaków) za jeńców rosyjskich i zabrany do Niemiec.
Jerzy Biechoński znający dobrze język niemiecki w marcu 1942 r. ucieka z Niemiec i wraca do Polski, w rodzinne strony. Po powrocie wstępuje do oddziałów partyzanckich i kończy podchorążówkę konspiracyjną. Jako kpr.pchor. Jerzy Biechoński „Kłos” był dowódca Oddziałów Dywersyjnych w Podobwodzie Proszowice „Dominika-Pela”, stanowiących między innymi ochronę lokalizacji Sztabu „Maria-Dom”. Oddział pod jego dowództwem ochraniał m.in. zrzuty zaopatrzenia i cichociemnych w rejonie Klimontowa k/Proszowic i na polach Wierzbna w 1944 roku.
Uczestniczył w wielu akcjach zbrojnych przeciwko okupantowi, a 28.07.1944r., na czele oddziałów partyzanckich wyzwolił na kilkanaście dni Proszowice.
Po koncentracji oddziałów partyzanckich 106 Dywizji Piechoty A.K. w lasach sancygniowskich, Jerzy Biechoński został dowódcą plutonu w ramach kompanii „Warszawa” Samodzielnego Batalionu Szturmowego „Suszarnia”, pod dowództwem mjr Antoniego Iglewskiego ps „Ponar”, cichociemnego. Jerzy Biechoński zginął 8.10.1944 r. w lesie sancygniowskim podczas wybuchu rozbrajanej przez cichociemnego sapera bomby lotniczej. Został pochowany w grobowcu rodzinnym w Proszowicach. Po wojnie został awansowany do stopnia kapitana. Odznaczony krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W kościele parafialnym w Proszowicach znajduje się tablica pamiątkowa, na której widnieje nazwisko Jerzego Biechońskiego. Również w kościele parafialnym w Sancygniowie znajduje się tablica pamiątkowa z nazwiskami żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli podczas tego wybuchu.

WB

Źródła:

  1. Życiorys napisany przez Włodzimierza Nowaka
  2. www.24ipk.pl
  3. www.pl.wikipedia.org

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry