– GAJOS Stanisław (1915-1986)

Urodził się 12 lutego 1915 r. w Falniowie jako syn Feliksa i Petroneli zd. Regucka. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Miechowie pracował z ojcem na gospodarstwie rolnym.
Po osiągnieciu pełnoletności  zatrudnił się w kopalni „Renard” w Sosnowcu.
7 listopada 1938 r został powołany do wojska i po przeszkoleniu służył w 23 pułku piechoty we Włodzimierzu wołyńskim. W 1939 r. został przeniesiony do 10 brygady kawalerii i wraz ze swoim oddziałem brał udział w walkach na południowym odcinku obrony w odwodzie Armii Kraków. Walczył na przełęczach beskidzkich pod Jordanowem stawiając opór znacznie przeważającym siłom niemieckim. 7 września brygada została wycofana z bezpośredniego frontu i przeniesiona do odwodu Armii Małopolska. Po zajęciu przez Niemców Rzeszowa wycofali się w kierunku Jarosławia i tam przebijając się przez linie wroga dotarli do Lwowa.
Po agresji rosyjskiej jednostka przebijała się w kierunku przedmościa rumuńskiego i wobec zagrożenia ze strony Rosjan przekroczyli granicę węgierską. Tam zostali internowani. Niemcy mając problem z prowadzeniem gospodarstw w centralnych Niemczech wybrali z żołnierzy grupę pochodzących ze wsi  i wywieźli ich do Niemiec przydzielając jako nieodpłatnych pracowników do gospodarstw rolnych. Stanisław został skierowany do Detmold w Nadrenii. Trafił do uczciwych ludzi, którzy dobrze traktowali swoich pracowników. W 1943 r. Stanisław otrzymał urlop w celu odwiedzenia rodziny w Polsce. Do kraju powrócił 2 lutego 1943 r. i postanowił nie wracać do Niemiec. Mając znajomości na Śląsku do końca wojny tam ukrywał się przed Niemcami.
Córka właścicieli gospodarstwa w którym pracował Stanisław (zakochana w nim) wraz z grupą wojskowych przyjechała do rodziny Stanisław szukając go, na szczęście bezskutecznie.
Po wyzwoleniu Stanisław Pracował w wkopani, a po ślubie z Janiną Żaba, córką żołnierza I wojny światowej przeniósł się do Falniowa. Później wybudował dom w Jaksicach na działce, którą żona otrzymała od ojca legionisty Tomasza Żaby. Do emerytury pracował na kolei.
Zmarł 19kwietnia 1986 r. i został pochowany obok żony na cmentarzu nowo powstałej parafii w Przesławicach.

WB

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Jordanowem
  2. Rodzinne materiały archiwalne Tadeusza Gajosa
Stanisław Gajos na robotach w Niemczech (w środku w mundurze)
Książeczka wojskowa Stanisława Gajosa

Strona utworzona przy wsparciu finansowym
Starostwa Powiatowego w Miechowie oraz Gminy i Miasta Miechów.

logo Miechów.pl logo Miechów.eu
Wykonanie LeanLAB
Przewiń do góry