Urodziła się 27 lipca 1908 r, w Piotrkowicach Wielkich w rodzinie Antoniny zd. Kozłowskiej i Józefa Śmitkowskiego. W 1928 r. wyszła za mąż za Romana Nowaka sekretarza Gminy Koniusza.
Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, aż do końca wojny (1945 r.) dom Marty i Romana Nowaków w Koniuszy stał się centrum szerokiej aktywności konspiracyjnej w ramach Inspektoratu Rejonowego „Miś”, „Maria”, byłego powiatu miechowskiego. Marta Nowak była łącznikiem konspiracyjnym z Komendą Okręgu Kraków, kierownikiem skrzynki kontaktowej.
Poza wyżej wspomnianą aktywnością Marta Nowak udzielała się wspierając ludzi ukrywających się przed okupantem i potrzebujących pomocy. Współorganizowała wysyłanie paczek żywnościowych poprzez Czerwony Krzyż, do obozów jenieckich. Dom Marty i Romana Nowaków był bazą konspiracyjną i miejscem postoju dla Rejonowych Inspektorów i ludzi potrzebujących pomocy.
Po zakończeniu II wojny światowej, wraz z rodzina rozpoczęła niełatwe życie w Krakowie. Po ujawnieniu się przed Komisją Likwidacyjną Okręgu Krakowskiego, otrzymała zaświadczenie nr 171 z dnia 23 października 1945 r.
W 1955 roku Marta Nowak ukończyła kurs pielęgniarki kwalifikowanej. W latach 1946-70 pracowała w Zakładowej Służbie Zdrowia jako pracownik administracyjny, a następnie jako kwalifikowana pielęgniarka.
Decyzją Prezesa Rady Ministrów RP patentem nr 2039, uhonorowana została tytułem „Weterana walki o wolność i niepodległość ojczyzny”. Prezydent RP mianował Martę Nowak do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Zmarła 20 grudnia 2000 r. Spoczywa w grobowcu rodzinnym w Koniuszy.
WB
Źródła:
- Życiorys napisany przez syna Włodzimierza Nowaka
- www.24ipk.pl